Jak wymienić sznurek, linkę w rolecie zewnętrznej?
Jak wymienić sznurek, linkę w rolecie zewnętrznej?

Jak wymienić sznurek, linkę w rolecie zewnętrznej? 

Dlaczego sznurek w mojej rolecie się zerwał? Czy mogę w prosty sposób wymienić sznurek w mojej rolecie zewnętrznej? Te pytania mogą chodzić po głowie osób, które posiadają rolety zewnętrzne i dojdzie do zerwania się sznurka. 

Kup sznurek w rolecie zewnętrznej

Po pierwsze należy sobie zadać pytanie "Dlaczego doszło do zerwania sznurka?" Często jest to po prostu kwestia długoletniego użytkowania rolety, mamy na myśli okres 10 -15 lat, niestety sznurek niej jest wieczny i kiedyś się urwie, tak jak każde przedmioty, które narażone są na codzienne tarcie. Nie zawsze jednak do zerwania sznurka dochodzi po wielu latach. Czasami zerwani spowodowane jest nieprawidłowym montażem, nieprawidłowym użytkowaniem, przecięciem, przegryzieniem. Kiedy już będziemy znali odpowiedź na powyższe pytanie najlepiej jest podjąć działania prewencyjne, które zapobiegną ponownemu zerwaniu lub znacznie oddalą je w czasie. 

Pierwszy krok: Roznituj skrzynkę!

Dobra dosyć wstępu, należy brać się do roboty! Do pracy będą potrzebne nam: zakrętarka, wiertło o średnicy 4mm, wkrętak gwiazdkowy(PH/PZ), końcówka ph lub pz na wkrętarkę (będzie pomocna, jeżeli okaże się, że skrzynka jest przykręcona na wkręty, lub samowierty, nity zrywalne aluminiowe w kolorze skrzynki, które można kupić w naszym sklepie, nitownicę, nowy sznurek. Każdą naprawę rolety zewnętrznej dobrze jest zacząć od roznitowania skrzynki, chyba że doszło do uszkodzenia zwijacz lub buforów(ograniczników), wtedy nie ma takiej konieczności. Jeżeli skrzynka jest zanitowana, to należy rozwiercić nity i zdjąć pokrywę rewizyjną, uwaga techniczna, najlepiej jest położyć pokrywę gdzie dalej na płaskim podłożu, nie należy stawiać pokrywy opartej o mur na sztorc, ponieważ wiatr może ją przewrócić. Dobrze jest także odłożyć ją z dala od miejsca pracy, aby przez pomyłkę nie doszło do nadepnięcia pokrywy, bo wtedy będziemy mieli kolejną część do wymiany ;).

Drugi krok: Odepnij wieszaki!

Zanim przejdziemy do odpinania wieszaków należy pamiętać o opuszczeniu pancerza rolety. Kiedy mamy opuszczony pancerz odpinamy wieszaki ruchem okrężnym i dbamy o to aby nie uszkodzić wieszaka. Jeżeli wieszak nie chce odpiąć się z rury nawojowej, to nie używamy więcej siły z nadzieją, że może teraz się odepnie, bo możemy coś urwać!! ;)

Nie trzeba się tak napinać w naprawie rolet zewnetrznych!

Próbujemy na boki wyjąc delikatnie wieszak z rury. Kiedy uda nam się wykonać tę trudną czynność należy odkręcić obsadkę z wału, obsadka, jest to element pod drugiej stronie koła nawojowego, który wypiera rurę. Kiedy oswobodzimy obsadkę wyjmujemy całą rurę nawojową razem z kołem. Uwaga techniczna! najlepiej jest wyjąć najpierw stronę z obsadką a dopiero później stronę z kołem. 

Trzeci krok: Sprawdż dokładnie stan skrzynki i innych elementów!

Kiedy mamy już wyjętą rurę nawojową wraz z kołem dobrze jest sprawdzić inne elementy, czy nie wymagają wymiany. Jeżeli sznurek w rolecie przeciera się wyjątkowo często, to należy sprawdzić, czy nie jest uszkodzona sprężyna przelotowa. Czasami zdarz się, że sprężyna się wyciągnie i stworzą się zadziory, które tną sznurek, wtedy należy wymienić taką sprężynę. Można także wyciągnąć sznurek i zobaczyć, czy widać światło, jeżeli nie, oznacza to że przelot jest "kanciasty", sygnałem "kanciastego przelotu jest utrudnione podnoszenie pancerza rolety. Aby usprawnić pracę rolety należy wyjąć przelotkę od wewnętrznej strony odkręcając ją od muru, bądź okna, następnie od zewnętrznej strony wyjąć sprężynę. Następnie wiertłem o średnicy 10mm rozwiercić otwór w taki sposób, aby sznurek miał jak najbardziej prostą drogę. Nie jest to łatwe zadanie nawet dla doświadczonych montażystów, więc jeżeli nie czujesz się na siłach, to lepiej tego nie robić i wezwać ekipę.

Czwarty krok: Wsuń nowy sznurek!

Jeżeli wszystko inne jest w porządku, to możemy odplątać stary sznurek z koła i wyjąć go z przelotki, następnie należy włożyć nową linkę przez przelotkę od strony mieszkania i zaplątać na kole. Jeżeli powstanie trudność na tym etapie, można sobie pomóc, czymś sztywniejszym. Należy przeprowadzić nie wielki drut, to którego, na drugim końcu przykleimy przypaloną końcówkę naszego sznurka. Kolejno wkładamy rurę nawojową do skrzynki i zabezpieczamy obsadkę wkrętem lub nitem. Następnie nawijamy odpowiednią ilość sznurka na koło nawojowe i podpinamy wieszaki. Robimy próbne podniesienie pancerza i sprawdzamy, czy nie nawineliśmy zbyt mało sznurka. Jeżeli ilość linki jest odpowiednia, to opuszczamy roletę i 10-15 cm poniżej zwijacza obcinamy sznurek.

Piąty krok: Zwijacz!

Następnie rozkładamy stary zwijacz i zakładamy na niego obcięty sznurek. Należy pamiętać, aby przypalić obie końcówki sznurka, aby nie doszło do strzępienia się linki. Nie wiesz jak rozłożyć i złożyć zwijacz? to nie problem, skorzystaj z naszych materiałów.  Montaż zwijacza do rolety zewnętrznej.

Możesz także obejrzeć nasz film instruktażowy!

Po uporaniu się ze zwijaczem robimy test kontrolny, czy wszystko działa jak należy, jeżeli tak, to możemy zanitować pokrywę rewizyjną od zewnątrz. Dobrze jest używać nitów w kolorze rolety, wtedy wszystko estetycznie wygląda. 

Chcesz kupić sznur/linkę w naszym sklepie ? ->   kliknij tutaj 

Film instruktażowy

Potrzebujesz zobaczyć proces wymiany sznurka w rolecie w formie filmu instruktażowego? Zachęcamy do obejrzenia filmu stworzonego przez nas pod tytułem 

"• Jak wymienić sznurek w rolecie zewnętrznej • domero.pl".

W filmie krok po kroku pokazane i wyjaśnione zostało jak dokonać wymiany sznurka, zapraszamy do oglądania.


Główne miasta do których wysyłamy nasze produkty:

• Białystok, • Bydgoszcz, • Gdańsk,• Katowice, • Kraków, • Łódź, • Olsztyn, • Poznań, • Rzeszów, • Szczecin,• Warszawa, • Wrocław• Zielona Góra• Kielce• Opole• Lublin

Zobacz także

Zwijacze do rolet zewnętrznych Odbojniki do rolet zewnętrznych Boki skrzyni w rolecie Ślizgi

 Koła nawojowe Prowadnice rolet zewnętrznych 

Powiązane wpisy blogowe

   Jak wymienić ślizgi, ślizgacze w rolecie zewnętrznej?  Jak zamontować zwijacz w rolecie zewnętrznej? 

9 Komentarze

  • Avatar
   Dominika

   A jak wymienić zerwany sznurek w rolecie podtynkowej?

   paź 31, 2020
   • Avatar
    domero.pl

    Zasada wymiany sznurka jest taka sama, czyli wszystkie kroki są identyczne jedyna różnica jest taka, że po otwarciu klapy rewizyjnej w systemie rolet zewnętrznych podtynkowych miejsca na wyjecie wału nawojowego i prace manualne wewnątrz skrzynki jest dużo mniej niż w systemie nadstawnym.

    wrz 29, 2021
  • Avatar
   adrian

   Witam. Chce wymienic sznurki rolet na tasmy. czy jest mozliwa taka wymiana ???

   kwi 15, 2021
   • Avatar
    domero.pl

    Jest taka możliwość, jednak wiąże się ona z wymianą przelotki i wymianą zwijacza do rolet

    wrz 29, 2021
  • Avatar
   Bartek

   A jak wymienić sznurek na 2 piętrze

   gru 8, 2021
   • Avatar
    domero.pl

    To zależy, czy sznurek jest przerwany, czy nie, jeżeli nie, to trzeba podnieść roletę, otworzyć okno, roznitować skrzynkę. Następnie wyjąć listwę dolną (obciążającą) z prowadnic, w tym czasie druga osoba musi rozwijać roletę (tak jakby chciała ją zamknąć). Następnie osoba, która wyjęła listwę końcowa, musi w rekach zwijać pancerz. Reszta procedury wymiany taka sama jak opisana w artykule ;)

    gru 10, 2021
  • Avatar
   PT

   Dzień Dobry u mnie sznurek się nie zerwał, a jedynie wierzchnia warstwa się przetarła i blokuje ona całkowite otwarcie rolety - poza tym wszystko działa jak należy.

   Chciałbym tylko obciąć tą wierzchnią warstwę na tyle aby roleta się cała otwierała bo mi nie zależy na tym czy sznurek będzie szerszy czy węższy.

   Czy jak odkręcę kółko a z drugiej strony podniosę roletę to będę w stanie przeciągnąć ten kawałek sznurka aby potem go obciąć delikatnie i założyć kółko spowrotem, (chodzi mi o kółko/prowadnicę ktora jest wewnątrz okna u góry i idzie w dół do napinacza.). Chcę uniknąć roznitowywania na zewnątrz skrzynki.

   Bardzo proszę o info czy to ma wogóle sens.

   Pozdrawiam,
   PT

   lip 19, 2022
  • Avatar
   Małgorzata

   Dzień dobry,
   kupiłam sznur do rolet zewnętrznych.
   Wymieniłam go razem z synem.
   Jednak napotkaliśmy na pewien problem przy wymianie sznura w zwijaczu. Wygląda na zwijacz Selve.
   Sznurek nie wciąga się automatycznie.
   Czy macie Państwo może jakieś doświadczenia z tym zwijaczem? Czy to nawijanie powinno się w jakiś sposób włączyć? Lub w jakiś specjalny sposób naciągnąć sznurek?
   Jeśli to cokolwiek ułatwi mogę przesłać zdjęcia zwijacza
   Jeśli macie Państwo wiedzę, będę wdzięczna za pomoc

   wrz 23, 2022
  • Avatar
   Jan

   Jak wymienić sznurek w rolecie na trzecim piętrze gdy roleta opadła

   mar 24, 2023

Zostaw odpowiedź