Jak naprawić roletę materiałową? Wymiana sznurka itp.

Jak naprawić roletę materiałową? Wymiana sznurka itp.

Jak naprawić roletę materiałową? Wymiana sznurka itp.

Naprawa rolety materiałowej często pozostaje na głowie "bohatera domu". Najczęściej zepsuta roleta jest to niewielkie uszkodzenie związane ze złamanym uchwytem, uszkodzonym mechanizmem lub zerwanym łańcuszkiem. Ze względu na prostotę działania rolet, do uszkodzeń z tym związanych nie są wzywani specjaliści. Jednak wymiana sznurka lub mechanizmu może przysporzyć problemu.

Wpis został podzielony na kilka sekcji, gdzie każda z sekcji opisuje jak rozwiązać inny problem. Jednak w pewien sposób są one ze sobą powiązane. Jako pierwszy został opisany przypadek w którym zostaje uszkodzony łańcuszek w rolecie i musimy wymienić go na nowy. Kolejno opisany został proces wymiany żyłki w rolecie materiałowej. Natomiast jako ostatni rozwiązany został problem wymiany mechanizmu w rolecie.

Elementy oraz czesci do rolet banner blog

Jak wymienić sznurek w rolecie ?

Jak mogę wymienić sznurek w rolecie?

Jeżeli mamy do czynienia z roletą w systemie mini, gdzie mechanizm znajduje się na zewnątrz, wtedy sprawa jest prosta. Można dokonać wymiany bez zdejmowania rolety z okna, jednak o wiele łatwiej będzie zrobić to zdejmując roletę z okna. Wypinamy złączkę ze sznurka rolety, a następnie wyciągamy stary sznurek.  Kolejnym krokiem będzie założenie nowego łańcuszka, można to zrobić na kilka sposobów. Jeżeli możemy w całości opleść koło zębate sznurkiem, tzn. koło zębate nie jest z żadnej strony zabudowane, wtedy wystarczy opleść je sznurkiem tak aby kulki weszły w otwory na kole zębatym. Natomiast, jeżeli część mechanizmu jest osłonięta trzeba założyć nowy sznurek sposobem. Jednym ze sposobów jest przyłożenie początku sznurka do przedniej części koła zębatego w mechanizmie. W trakcje przykładania drugą ręką obkręcamy koło zębate ku górze używając do tego płaskiego śrubokręta. Po przełożeniu sznurka przez koło zębate łączymy ze sobą końce łańcuszka złączką i zakładamy roletę na okno

W przypadku rolety w kasecie na początku musimy odkręcić roletę od okna, aby przejść do procesu wymiany. Jeżeli roleta jest przyklejona i nie ma listwy nośnej, którą można wypiąć, wtedy można wymienić sznurek odkręcając jeden z boczków rolety, musimy pamiętać o tym aby wyjąc także tkaninę z rurą nawojową. Kiedy odkręcimy boczek od strony mechanizmu, musimy wyciągnąć go z kasety. Czasami może być to dosyć trudne do wykonania, dlatego trzeba cierpliwości przy wyciąganiu mechanizmu. Kiedy już uda nam się wyciągnąć mechanizm procedura wygląda tak samo jak w rolecie mini.

Jak wymienić żyłkę w rolecie?

Nie wpadłeś jeszcze na pomysł jak wymienić mechanizm w rolecie? Nie ma sprawy domero.pl na ratunek!
Na początek należy rozeznać się, w jaki sposób żyłka została zamontowana przy uchwycie górnym. Dlaczego warto zacząć od górnego uchwytu? Ponieważ dolny uchwyt odpowiada za siłę naciągu żyłki, natomiast w górnym uchwycie żyłka jest mocowana. Jeżeli znajdziemy miejsce montażu i sposób montażu żyłki możemy wyciągnąć starą urwaną żyłkę i zamontować nowa. Najprostszym sposobem jest zaplątanie supła na jednym końcu żyłki i przeplecenie jej przez uchwyt oraz oczko pod żyłkę. Kolejnym elementem, który może się zepsuć w rolecie jest jej mechanizm. 

Jak wymienić mechanizm w rolecie?


Jeżeli mamy do czynienia z roletą wolno wiszącą lub w kasecie, to pierwszym krokiem jest zdjęcie rolety z okna. W przypadku rolety mini wystarczy ją zdjąć z haczyków, jeżeli wyposażona jest w żyłkę, to należy oswobodzić żyłkę. W przypadku rolety w kasecie należy zdjąć osłonki boczne od strony mechanizmu łańcuszkowego oraz od strony łożyskowej i odkręcić z obu stron. Po zdjęciu rolety z okna wyciągamy mechanizm rolety z rury nawojowej, a następnie rozpinamy złączkę i wyciągamy łańcuszek. Następnie zakładamy łańcuszek na nowy mechanizm. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, to przejdź do sekcji "jak wymienić sznurek w rolecie" lub obejrzyj nasz film instruktażowy. 

W filmie pokazane jest także w jaki sposób nawinąć łańcuszek na mechanizm, dlatego, jeżeli podany przez nas opis nie jest wystarczający, to zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu. 

Jeżeli sprawia Ci trudność wymiana mechanizmu w rolecie z kasetą, możesz obejrzeć nasz film instruktażowy, gdzie pokazujemy w jaki sposób poprawnie zamontować mechanizm w rolecie z kasetą. 

Powiązane wpisy

Czym i jak przykleić roletę do okna

Co nowego w kategorii części do rolet marzec 2017


Główne miasta do których wysyłamy nasze produkty:

• Białystok, • Bydgoszcz, • Gdańsk,• Katowice, • Kraków, • Łódź, • Olsztyn, • Poznań, • Rzeszów, • Szczecin,• Warszawa, • Wrocław• Zielona Góra• Kielce• Opole• Lublin

Zobacz także:

Części do rolet dzień i noc Mechanizmy do rolet Uchwyty do rolet Prowadnice do rolet

Umieść komentarz

* Imię
* E-mail: (nie zostanie obuplikowany)
* Komentarz
Przepisz znaki z obrazka powyżej

góra