Jak naprawić roletę materiałową? Wymiana sznurka itp.
Jak naprawić roletę materiałową? Wymiana sznurka itp.

Jak naprawić roletę materiałową? Wymiana sznurka itp.

Naprawa rolety materiałowej często pozostaje na głowie "bohatera domu". Najczęściej zepsuta roleta jest to niewielkie uszkodzenie związane ze złamanym uchwytem, uszkodzonym mechanizmem lub zerwanym łańcuszkiem. Ze względu na prostotę działania rolet, do uszkodzeń z tym związanych nie są wzywani specjaliści. Jednak wymiana sznurka lub mechanizmu może przysporzyć problemu.

Wpis został podzielony na kilka sekcji, gdzie każda z sekcji opisuje jak rozwiązać inny problem. Jednak w pewien sposób są one ze sobą powiązane. Jako pierwszy został opisany przypadek w którym zostaje uszkodzony łańcuszek w rolecie i musimy wymienić go na nowy. Kolejno opisany został proces wymiany żyłki w rolecie materiałowej. Natomiast jako ostatni rozwiązany został problem wymiany mechanizmu w rolecie.

Elementy oraz czesci do rolet banner blog

Jak wymienić sznurek w rolecie ?

Jak mogę wymienić sznurek w rolecie?

Jeżeli mamy do czynienia z roletą w systemie mini, gdzie mechanizm znajduje się na zewnątrz, wtedy sprawa jest prosta. Można dokonać wymiany bez zdejmowania rolety z okna, jednak o wiele łatwiej będzie zrobić to zdejmując roletę z okna. Wypinamy złączkę ze sznurka rolety, a następnie wyciągamy stary sznurek.  Kolejnym krokiem będzie założenie nowego łańcuszka, można to zrobić na kilka sposobów. Jeżeli możemy w całości opleść koło zębate sznurkiem, tzn. koło zębate nie jest z żadnej strony zabudowane, wtedy wystarczy opleść je sznurkiem tak aby kulki weszły w otwory na kole zębatym. Natomiast, jeżeli część mechanizmu jest osłonięta trzeba założyć nowy sznurek sposobem. Jednym ze sposobów jest przyłożenie początku sznurka do przedniej części koła zębatego w mechanizmie. W trakcje przykładania drugą ręką obkręcamy koło zębate ku górze używając do tego płaskiego śrubokręta. Po przełożeniu sznurka przez koło zębate łączymy ze sobą końce łańcuszka złączką i zakładamy roletę na okno

W przypadku rolety w kasecie na początku musimy odkręcić roletę od okna, aby przejść do procesu wymiany. Jeżeli roleta jest przyklejona i nie ma listwy nośnej, którą można wypiąć, wtedy można wymienić sznurek odkręcając jeden z boczków rolety, musimy pamiętać o tym aby wyjąc także tkaninę z rurą nawojową. Kiedy odkręcimy boczek od strony mechanizmu, musimy wyciągnąć go z kasety. Czasami może być to dosyć trudne do wykonania, dlatego trzeba cierpliwości przy wyciąganiu mechanizmu. Kiedy już uda nam się wyciągnąć mechanizm procedura wygląda tak samo jak w rolecie mini.

Jak wymienić żyłkę w rolecie?

Nie wpadłeś jeszcze na pomysł jak wymienić mechanizm w rolecie? Nie ma sprawy domero.pl na ratunek!
Na początek należy rozeznać się, w jaki sposób żyłka została zamontowana przy uchwycie górnym. Dlaczego warto zacząć od górnego uchwytu? Ponieważ dolny uchwyt odpowiada za siłę naciągu żyłki, natomiast w górnym uchwycie żyłka jest mocowana. Jeżeli znajdziemy miejsce montażu i sposób montażu żyłki możemy wyciągnąć starą urwaną żyłkę i zamontować nowa. Najprostszym sposobem jest zaplątanie supła na jednym końcu żyłki i przeplecenie jej przez uchwyt oraz oczko pod żyłkę. Kolejnym elementem, który może się zepsuć w rolecie jest jej mechanizm. 

Jak wymienić mechanizm w rolecie?


Jeżeli mamy do czynienia z roletą wolno wiszącą lub w kasecie, to pierwszym krokiem jest zdjęcie rolety z okna. W przypadku rolety mini wystarczy ją zdjąć z haczyków, jeżeli wyposażona jest w żyłkę, to należy oswobodzić żyłkę. W przypadku rolety w kasecie należy zdjąć osłonki boczne od strony mechanizmu łańcuszkowego oraz od strony łożyskowej i odkręcić z obu stron. Po zdjęciu rolety z okna wyciągamy mechanizm rolety z rury nawojowej, a następnie rozpinamy złączkę i wyciągamy łańcuszek. Następnie zakładamy łańcuszek na nowy mechanizm. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, to przejdź do sekcji "jak wymienić sznurek w rolecie" lub obejrzyj nasz film instruktażowy. 

W filmie pokazane jest także w jaki sposób nawinąć łańcuszek na mechanizm, dlatego, jeżeli podany przez nas opis nie jest wystarczający, to zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu. 

Jeżeli sprawia Ci trudność wymiana mechanizmu w rolecie z kasetą, możesz obejrzeć nasz film instruktażowy, gdzie pokazujemy w jaki sposób poprawnie zamontować mechanizm w rolecie z kasetą. 

Powiązane wpisy

Czym i jak przykleić roletę do okna

Co nowego w kategorii części do rolet marzec 2017


Główne miasta do których wysyłamy nasze produkty:

• Białystok, • Bydgoszcz, • Gdańsk,• Katowice, • Kraków, • Łódź, • Olsztyn, • Poznań, • Rzeszów, • Szczecin,• Warszawa, • Wrocław• Zielona Góra• Kielce• Opole• Lublin

Zobacz także:

Części do rolet dzień i noc Mechanizmy do rolet Uchwyty do rolet Prowadnice do rolet

21 Komentarze

  • Avatar
   Aleks

   Bardzo pomocny wpis, akurat mam u siebie w domu az dwie rolety które od czasu do czasu potrafią płatać figle

   lut 1, 2019
  • Avatar
   Marcin Nowak

   Mam takie rolety, artykuł się przyda gdyby sie coś z nimi stało.

   lut 1, 2019
  • Avatar
   Holly

   Mam na szczęście fachowca w domu.

   lut 1, 2019
  • Avatar
   Marcin

   Są zestawy naprawcze do takich rolet.

   lut 7, 2019
   • Avatar
    Domero.pl

    Tak, np. w naszym sklepie można kupić takie zestawy, jeżeli chodzi o wymianę mechanizmu w rolecie, a także pojedyńcze części. Jednak trzeba wiedzieć jak je potem odpowiednio poskładać. Ten artykuł ma na celu poinstruować, pokazać jak samodzielnie naprawić roletę materiałową.

    lut 13, 2019
  • Avatar
   Ela

   Czy można w kasecie zamontowanej na oknie wymienić roletę materiałową na roletę dzień i noc? Czy trzeba kupować wszystko od nowa?

   maj 11, 2019
   • Avatar
    Domero.pl

    To zależy, czy kaseta jest przystosowana do materiału dzień i noc. ponieważ jedna cześć tego materiału musi być w kasecie na stałe. Teoretycznie da się to obejść przyczepiając w jakiś sposób materiał do starej kasety, jeżeli nie ma wyżłobienia na wsunięcie materiału, jednak nie wiadomo jak to będzie sie sprawowało. Podsumowując: Należy sprawdzić czy kaseta jest do tego przystosowana, jeżeli tak to można śmiało wymieniać. Jeżeli nie to niestety trzeba będzie wymienić materiał wraz z kasetą, jednak prowadnice mogą zostać na oknie.

    maj 18, 2019
  • Avatar
   Szymon

   Świetny wpis, z którego wiele się dowiedziałem. Dodatkowo posiadam firmę, która w mieście Bydgoszcz, Toruń i cała Polska zapewnia naprawę rolet przemysłowych i bram rolowanych. Sami zaopatrujemy sie w sklepie domero.pl

   cze 3, 2019
  • Avatar
   Szymon Owedyk

   Super artykuł. Ja znam także z kujawsko pomorskiego województwa firmę, która zapewnia serwis i naprawę rolet zewnętrznych. Godni polecenia :)

   sie 8, 2019
  • Avatar
   Bożena

   Mam w swojej rolecie takie same złączki, jak na pierwszym filmiku, niestety monter przyczepił ją w nieodpowiednim miejscu i nie da się rolety do końca podnieść. Chciałabym ją przełożyć w inne miejsce, ale nie mogę jej zdjąć. Czy to się da zrobić? Kiedy mocniej ciągnę, boję się, że zerwę łańcuszek.

   gru 22, 2019
   • Avatar
    domero.pl

    Jest kilka sposobów jak można to rozwiązać. Można wyciągnąć mechanizm z rury, nawinąć materiał na rurę, aż wysokość podniesionej rolety bedzie satysfakcjonująca i włożyć mechanizm do rury z powrotem. Wtedy jak przykręci/zaczepi Pani roletę z powrotem na okno, to będzie ok.
    Zawsze można zdjąc roletę, nawet, jak jest przyklejona na taśmę, jednak taśma pozostawia brud, który jest ciężko domyć

    lut 18, 2020
  • Avatar
   Olo

   Witam. Co może być jeśli roleta się ładnie rozwija ale nie chcę się zwinac i można urwać sznurek?

   mar 20, 2020
   • Avatar
    domero.pl

    Mógłbyś dokładniej opisać problem? Jakie kroki wykonujesz, w którym momencie roleta się nie zwija? Pierwsze co mi przychodzi do głowy to jakiś problem wewnętrzny w mechanizmie. Możliwe, że jakaś sprężyna się złamała i blokuje możliwość nawinięcia materiału na rurę. To jest roleta w kasecie, czy wolnowisząca?

    kwi 14, 2020
  • Avatar
   Gosia

   Witam. Mam zamontowaną roletę zaciemniająco-plisowaną Velux na oknie dachowym i po montażu okazuje się że roleta zaciemniająca po przekroczeniu połowy okna zwija się, np. po rozciągnięciu jej na całe okno nie zatrzymuje się tylko zwija do połowy okna i na tej długości już zostaje. Co mogę zrobić? Jest szansa na naprawę? Zaznaczę, że rozwijanie do pierwszej połowy jest poprawne, zatrzymuje się na każdym odcinku i nie zwija się. Problem pojawia się po przekroczeniu mniej więcej połowy okna. Z góry dziękuję za pomoc.

   maj 17, 2020
   • Avatar
    domero.pl

    Hmm roleta dachowa plisowana nie powinna się sama zwijać, ponieważ nie ma ona sprężyny która ją naciąga. Domyślam się że ma Pani roletę z takim mechanizmem -> mechanizm do rolety dachowej
    Jeżeli tak, to można by spróbować delikatnie poluzować naciąg sprężyny, ale należy uważać, żeby nie poluzować za bardzo, ponieważ może dojść do łódkowania się materiału. Co oznacz, że materiał będzie wypadał z prowadnic. Można też sprawdzić bolce hamujące, i prowadnice czy nie jest zbyt naoliwiona na końcu.

    maj 27, 2020
  • Avatar
   Judyta

   No właśnie dobrze wiedzieć jak coś, chociaż ja mam rolety już dwa lata i sprawują się naprawdę dobrze. Nie miałam z nimi żadnych incydentów.

   wrz 30, 2020
  • Avatar
   Java

   Ja swoje rolety mam od firmy Roltex z Wrocławia i nie mam z nimi żadnych problemów ;)

   mar 11, 2021
  • Avatar
   Maria

   Mam pytanie, czy można zamienić system sznurkowy na koralikowy, bo ten sznurkowy jest bardzo kłopotliwy przy podciąganiu?

   sie 20, 2021
   • Avatar
    domero.pl

    Hmm, nigdy nie stosowaliśmy systemu sznurkowego w rolecie. Głównie mechanizmy są zbudowane na systemie koralikowym. System koralikowy jest systemem dedykowanym do rolet materiałowych, wiec nie powinno być problemu.

    wrz 29, 2021
  • Avatar
   Wiesław

   Mam szeroką roletę wewnętrzną materiałową ściąganą poprzez pociągnięcie sznurka zamocowanego na środku dolnej listwy obciążającej. Po rozwinięciu wystarczyło lekko pociągnąć za sznurek i roleta automatycznie się zwijała i zatrzymywała się ok. 20 cm przed końcem. Coś się stało... i w tej chwili roleta zwija się do samego końca razem ze sznurkiem - nie działa już ogranicznik. Jak to naprawić?

   sie 28, 2022

Zostaw odpowiedź