Jak naprawić żaluzje aluminiową? Wymiana sznurka, mechanizmu.
Jak naprawić żaluzje aluminiową? Wymiana sznurka, mechanizmu.

Jak naprawić żaluzje aluminiową? Wymiana sznurka, mechanizmu.

Żaluzje aluminiowe są najbardziej trwałymi osłonami okiennymi. Dlatego też wiele osób decyduje się na zakup tych osłon okiennych. Jednak nie są to wieczne osłony i raz na kilka lat wymagają naprawy. Zwykle uszkodzenie żaluzji jest łatwe do naprawienia, dlatego też wiele osób decyduje się na samodzielną naprawę. Przed wezwaniem specjalistów warto jest podjąć próbę samodzielnej naprawy. Gdy nam się nie uda zawsze można wezwać kogoś do naprawy. 
W tym artykule postaram się opisać jak naprawić wszystkie możliwe usterki w żaluzji poziomej.

Czesci do zaluzji baner domero

Jak wymienić pęknięty uchwyt w żaluzji?

Jedną z najczęścoej występujących usterek jest pęknięcie uchwytów do żaluzji. 
Uchwyty do żaluzji najczęściej pękają w momencie próby zdjęcia ich z okna w celu np. Umycia okien. Aby nie doszło do uszkodzenia należy zaślepkę uchwytu zdejmować zsuwając go na bok. Wtedy nie będzie dochodziło do naprężeń i będziemy mieli spokój. Czasami jednak pod wpływem słońca, brudu i innych czynników uchwyt z zaślepką się sklejają i demontaż uchwytu jest bardzo utrudniony. Najczęściej uchwyty pękają w takich sytuacjach. Wtedy należy wyjąć rynnę żaluzji, odkręcić uchwyty i przykręcić nowe. 

Jak wymienić zepsuty mechanizm w żaluzji?

Kolejnym problemem może być zepsuty mechanizm.

Kiedy mamy do czynienia z zepsutym mechanizmem, musimy przystąpić do wymianyMechanizm można wymienić w bardzo prosty sposób wystarczy opuścić żaluzję a następnie przeciąć koniec sznurka po odbezpieczeniu elementu kończącego sznurek. Należ zadbać o to aby żaluzja była równo opuszczona. Następnie wyciągamy drut z rynny żaluzji, od strony mechanizmu na zewnątrz. Następnie od góry rynny wyciągamy oba końce sznurka, możemy pomóc sobie pensetą. Sznurek wyciągamy tylko z mechanizmu. Odginamy delikatnie na boki rynnę przy mechanizmie i próbujemy wyjąć mechanizm. Następnie w taki sam sposób jak był włożony stary mechanizm wkładamy nowy. Od góry przekładamy sznurek. Należy zatopić końcówki sznurka zapalniczką, aby łatwo przeszedł przez mechanizm. Po przeprowadzeniu sznurka przez mechanizm zakładamy element kończący sznurek i zaplątujemy go przy opuszczonej żaluzji.

Jak wymienić zerwany sznurek?

Urwany lub zabrudzony sznurek
Żaluzja nie chce się opuszczać lub podciągać? Problemem może być zabrudzony sznurek. Kiedy w sznurek nabije się brud, kurz oraz olej ze smażenia, sznurek zwiększy swoją objętość. Zwiększona objętość sznurka może powodować zaciskanie tulei hamującej i żaluzja przestanie płynnie działać. 

W takim wypadku należy wymienić sznurek w żaluzji. Wymianę zaczynamy od odbezpieczenia elementu zakańczającego sznurek. Po opuszczeniu żaluzji przecinamy sznurek na pół, odmierzamy potrzebną ilość nowego sznurka kupionego w naszym sklepie. Następnie łączymy stary sznurek z nowym przypalając obie końcówki zapalniczką i ciągniemy za sznurek od strony belki dolnej. Czynność powtarzamy z drugą stroną sznurka i mamy już wymieniony sznurek! Można cieszyć się z wymienionego sznurka ;)

Możemy być zadowoleni z wykonanej pracy

Jak wymienić zepsutą drabinkę ?

Często wystarczy jedynie doszyć poprzeczną nitkę, jeżeli uszkodzenie jest na tyle poważne że trzeba wymienić drabinkę, to przechodzimy do wymiany. Aby wymienić drabinkę trzeba rozłożyć całą żaluzje. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, to zaprasza do obejrzenia filmu instruktażowego. Na kanale domero na Youtube.

Zachęcamy do zakupu części do żaluzji w naszym sklepie!

Jak opuścić żaluzje?

Czasami żaluzja nie koniecznie musi być zepsuta, aby nie można było jej opuścić. Opuszczenie żaluzji i podnoszenie może być nieco kłopotliwe, każdy mechanizm żaluzji czy to mamy do czynienia z żaluzjami 50mm czy 25mm obsługuje się  w taki sam sposób. Aby opuścić żaluzje należy sznurek lekko pociągnąć do siebie i przesunąć sznurek w wewnętrznym kierunku żaluzji. Jeżeli mechanizm naszej żaluzji znajduje się po lewej stronie to podciągamy lekko sznurek i przechylamy sznurek w prawą stronę a następnie pod kątem opuszczamy. Analogicznie należy postępować z mechanizmem po prawej stronie, tylko przechylamy sznurek w lewą stronę.

Zobacz także

Uchwyty zaczepy do żaluzji Sznurki i drabinki do żaluzji

Powiązane artykuły

Jak dbać o sznurek w żaluzji

14 Komentarze

  • Avatar
   Marcin

   Akurat jeszcze mam takie rolety i jedna uszkodzona.

   lut 7, 2019
  • Avatar
   Lilianna

   Bardzo dobry i ciekawy post. Posiadam takie żaluzje. A więc dobrze wiedzieć jak je naprawić. W razie potrzeby.

   mar 18, 2019
  • Avatar
   Grazyna

   Witam serdecznie ,szukam kto by przyszedl do mnie inaprawil zaluzje ktore libie ale brak zylki i lancuszka , ktos cos ..

   sie 4, 2020
  • Avatar
   Klaudia

   Czy muszę wyjąć wszystko z rynny jeśli chce odwrotnie przywiązać drabinkę? Jakiś geniusz zamontował w przeciwnych kierunkach na jednej żaluzji. Czy od takiego próbowania otwarcia żaluzji mógł się uszkodzić mechanizm?

   wrz 13, 2020
   • Avatar
    domero.pl

    Nie bardzo rozumiem, jak odwrotnie przywiązać drabinkę. Co do mechanizmu to możliwe, że się uszkodził przy próbie rozebrania żaluzji, natomiast jeżeli jest coś nie tak z drabinkami, to może to nie wina mechanizmu lecz błędnie założonej drabinki?

    wrz 30, 2020
  • Avatar
   Malgorzata

   Witam ,mam pytanie posiadam żaluzje metalowe, w dwóch pokojach mam problem z zaluzjami mianowicie nie zamykają się do końca. Jest luka miedzi drabinkami i wpada mi przez to słońce do pokoju. Czy można coś z tym zrobić? Pozdrawiam

   cze 8, 2021
   • Avatar
    domero.pl

    Witam.
    Trzeba by sprawdzić, czy mechanizm działa prawidłowo, a konkretnie pokrętło (może być sytuacja, że żaluzja nie do końca się przekręca i blokuje na pokrętle.). Chyba że przestrzeń miedzy lametkami spowodowana jest rozciągnięciem sznurków w drabince, wtedy należałoby wymienić drabinkę.

    lip 12, 2021
  • Avatar
   Izabela

   Dzień dobry, popsuł się nam mechanizm w żaluzji drewnianej, ale nie ten że sznurkiem, tylko ten który odpowiada za kręcenie żaluzjami. Czy można go w prosty sposób wymienić, czy trzeba kupić nową roletę? Pozdrawiam

   lis 1, 2021
   • Avatar
    domero.pl

    Witam, można wymienic sam mechanizm w zaluzji czy to drewnianej, czy aluminiowej. Na stworzonym przez nas filmie instruktazowym, moze Pani zobaczyc jak mozna to uczynic samemu. Film -> Wymiana sznurka w zaluzji aluminiowej

    lis 19, 2021
  • Avatar
   Tatiana

   Witam,
   Poniżej tematu dotyczącego wymiany drabinki podaje Pan możliwość naprawy bez konieczności wymiany całej drabinki. W jaki sposób to zrobić?
   Mam sytuację, że z racji lat eksploatacji sznurki drabinki zaczęły się przecierać. Przetarcie jest tuż przy samym górnym mocowaniu. Jeżeli jest sposób na "doszycie drabinki" bez konieczności wymiany całości, chętnie go poznam :)

   lip 13, 2022
  • Avatar
   Zuzanna

   Mam pytanie odnośnie wymiarów mechanizmu pokrętła żaluzji, czy ten mechanizm jest uniwersalny i można kupić jakikolwiek, bo zawsze będzie pasował? Czy są jakieś szczególne wymiary tego mechanizmu na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie nowego?

   sie 3, 2022
  • Avatar
   jerzy

   Janusz dla siebie nagrał meczący film. To co ważne nie zobaczysz. Polska oryginalna siermięga.

   mar 27, 2023

Zostaw odpowiedź