- Prawidłowy montaż moskitiery
- Jakie zaczepy, blaszki do moskitier wybrać ?
- Doszczelnienie moskitiery szczotką
W dzisiejszych czasach, gdzie technologia jest wysoko rozwinięta, mamy wiele udogodnień i powstają coraz to nowe produkty. Choć moskitiery nie są nowoczesnym wynalazkiem i chociażby w USA są normą nie tylko moskitiery okienne ale i drzwiowe, to w Polsce dopiero od kilku lat można zaobserwować boom na te produkty. Wzrasta także świadomość konsumencka, że siatki na owady są najlepszym sposobem na zapobieganie obecności owadów i komarów w naszych domach.
W dobie internetu wiele rzeczy można kupić online i wysłać kurierem, zakup moskitier okiennych składanych nie jest problemem, kupujemy profil aluminiowy do moskitiery np. w sklepie domero.pl, gdzie płacimy za 1,5 mb profilu i sprzedawca docina nam na dowolny wymiar. Do tego dokupujemy siatkę moskitierową na metry i uszczelkę i możemy własnoręcznie złożyć moskitierę okienną i zamontować ją na naszym oknie.
Prawidłowy montaż moskitiery
No właśnie ale jak ją prawidłowo zamontować? A co jeśli źle zmierzyłem i są prześwity? Obawiam się że owady mogą wejść przez szczeliny w moskitierze. Na te problem jest rada. W dzisiejszym wpisie postaram się opisać w jaki sposób zamontować moskitierę i jak ją doszczelnić.
Aby zamontować moskitierę okienną z ramką aluminiową musimy mieć rzecz jasna złożona moskitierę oraz uchwyty, trzymające profil aluminiowy, tak zwane pazurki. Dodatkowo przydadzą się wkręty samowiercące. Ważne aby odpowiednio dobrać pazurki, jak to zrobić? Należy zmierzyć grubość ścianki profilu zewnętrzne w oknie wraz z uszczelką, tam gdzie będzie montowana moskitiera. Najczęściej jest to około 17 mm
Jakie zaczepy, blaszki do moskitier wybrać ?
Czy to znaczy że mam kupić zaczepy do moskitiery o szerokości 17mm?
No nie, ponieważ profil moskitiery wejdzie kawałek w otwór okienny, najczęściej profil wchodzi w otwór na jakieś 5 mm to znaczy, że od naszego przykładowego wymiaru 17 mm muszę odjąć 5 mm, czyli zostaje mi 12 mm. Blaszki do moskitiery jakie powinienem kupić muszą mieć 12 mm. Do każdej sztuki kupujemy minimum 4 sztuki uchwytów, można kupić więcej, jeżeli moskitiera jest duża. Powiedzmy moskitiera o wymiarach 100 cm x 120 cm powinna mieć już 8 sztuk blaszek aluminiowych. Pamiętajcie że zaczepy są wykonane z blachy nierdzewnej, którą można lekko podgiąć, więc nawet jeżeli kupicie trochę za duże to można je dogiąć do okna. Jednak jeżeli kupicie za małe to już będzie ciężko zamontować.
Okej skoro już wiemy jakie pazurki należy kupić kupujemy je na domero.pl i przygotowaną ramkę aluminiową z naciągniętą siatką kładziemy na podłodze. Moskitierę na podłodze kładziemy stroną wewnętrzną. Zewnętrzna strona moskitiery ma zazwyczaj dłuższy wąs, który to będzie lekko nachodził na ramę okienną. Kiedy mamy już przygotowaną moskitierę i 4 uchwyty to przykręcamy uchwyty wkrętami samowiercącymi na środku każdego odcinka moskitiery. Dzięki wkrętom samowiercącym nie będziemy musieli używać wkrętarki/zakrętarki lecz wystarczy sam śrubokręt gwiazdkowy PH lub PZ w zależności jakie wkręty kupicie. Wkręty samowiercące także możecie kupić u nas, jeżeli kupicie uchwyty to wkręty są już w zestawie.
Uchwyty dokręcamy do ramy w taki sposób, aby każdy z nich miał lekki luz i podnosimy moskitierę trzymając za jeden z uchwytów, warto dolny uchwyt dokręcić na maxa aby można było łatwo zamontować. Następnie trzymając moskitierę za dwa boczne uchwyty wsuwamy ją od zewnętrznej strony okna w taki sposób, aby uchwyt dotykał uszczelki, natomiast profil moskitiery dotykał ramy okiennej. Następnie przekręcamy każdy z zaczepów i dokręcamy śruby.
Doszczelnienie moskitiery szczotką
Co jeżeli źle zmierzyliśmy i są delikatne prześwity, albo chcemy lepiej doszczelnić moskitierę?
Wtedy należy kupić szczotkę do moskitiery i taśmę dwustronną akrylową dostępną w naszym sklepie. Zdejmujemy moskitierę z okna i kładziemy wewnętrzną strona ku górze, tak aby zaczepy były widoczne. Następnie odtłuszczamy płetwę tę część profilu aluminiowego, na którym opiera się moskitiera o ramę okienną i przyklejamy taśmę dwustronną. taśmę przyklejamy w koło moskitiery po obwodzie. Kiedy już przykleimy taśmę następnie zrywamy warstwę ochronną z taśmy i przyklejamy szczotkę włosiem ku górze. Nie przyklejamy włosia, tylko plastikową część. Kiedy przykleimy już całość następnie przechodzimy do montażu na oknie Dzięki szczotce nasza moskitiera została doszczelniona.
A oto efekt końcowy
Do doszczelnienia i montażu moskitiery użyliśmy poniższych produktów
Szczotka do moskitiery |
Taśma dwustronna akrylowa |
Blaszki do moskitier |
Powiązane wpisy
Jak zamontować moskitierę drzwiową?
Wybrane miasta do których wysyłamy nasze produkty:
• Białystok, • Bydgoszcz, • Gdańsk,• Katowice, • Kraków, • Łódź, • Olsztyn, • Poznań, • Rzeszów, • Szczecin, • Warszawa, • Wrocław, • Zielona Góra.
Akcesoria do moskitier
• Zawiasy do drzwi moskitiery, • Magnesy do drzwi moskitiery, • Uszczelki szczotkowe do moskitier.
4 Komentarze
Podpinam się do koleżanki. Moskitiery ramowe są dużo łatwiejsze w montażu i sprawiają mniej kłopotów przy wymianie. W te wakacje w końcu postanowiłem zamówić porządna moskitierę, bo poprzednie dwie (takie zwykłe siatki naklejane na ramę okna) zupełnie się nie sprawdziły.
Potwierdzamy montaż i demontaż moskitier ramkowych jest znacznie łatwiejszy niż tych przyklejanych. Są one dużo trwalsze oraz można je zdjemować na zime ;)
Akurat na lato będzie akurat, bo będę montować nowe moskitiery, dzięki przyda się.
O jeju dobrze ze trafilam na taki artykuł. Teraz poradze sobie bez problemu