Jak dbać o sznurek do żaluzji?
Jak dbać o sznurek do żaluzji?

Jak dbać o sznurek do żaluzji?

Każdy z nas chciałby aby sznurki i drabinki w żaluzjach pozostawały w jak najlepszym wyglądzie przez lata. By mogły jak najdłużej spełniać swoją rolę i dodatkowo dekorować pomieszczenie. W tym artykule przedstawię Ci kilka porad, dzięki którym będziesz w stanie dłużej utrzymać w czystości Twoje żaluzje!


1. Unikaj dymu w pomieszczeniach gdzie znajdują się żaluzje.

Dym przesiąka strukturę sznurka jak i drabinki, skutecznie brudząc sznurek. Sznurki w żaluzji ciemnieją i dodatkowo przesiąkają dymem. Wielokrotnie naprawialiśmy żaluzje które było czuć dymem! Wtedy zwłaszcza na sznurkach i drabinkach  utrzymuje się zapach dymu. W takim wypadku pozostaje jedynie wymiana sznurka. Dlatego jeżeli jesteś palaczem w trosce o swoje żaluzje powinieneś palić na dworze. Uwaga, otwarte okno nie załatwi sprawy!

Zaluzje drewniane z czarnymi sznurkami i ozdobnymi taśmami


2. Obsługuj żaluzje czystymi rękoma.

Czyste ręce przy obsłudze żaluzji to bardzo istotna sprawa, ponieważ struktura sznurka wchłania różne rzeczy, takie jak tłuszcz, brud itd. W skutek czego sznurek twardnieje i tworzy się na nim powłoka. Przez co sznurek zwiększa swoją objętość. W skutek czego mechanizm zacina się przy opuszczaniu i podnoszeniu żaluzji. Jeżeli zdarzy nam się zabrudzić sznurek, to można go umyć nie rozkładając całej żaluzji. Wystarczy użyć gąbki nasączonej płynem do mycia naczyń lub mydłem i woda i przetrzeć sznurek. Należy przecierać aż brud zniknie. Można także rozłożyć żaluzji wyjąć sznurek i go uprać. Jeżeli nie wiesz jak wyjąc sznurek z żaluzji, przeczytaj instrukcję którą napisaliśmy w artykule : Jak wymienić zerwany sznurek?

Zobacz także

Uchwyty zaczepy do żaluzji Sznurki i drabinki do żaluzji

Powiązane artykuły

Jak naprawić żaluzje aluminiową? - wymiana sznurka, mechanizmu

6 Komentarze

  • Avatar
   Lifecrazy

   Bardzo przydatny i praktyczny wpis. Fajnie się czytało

   sty 25, 2019
  • Avatar
   Eff

   Nie mam takich żaluzji w domu, ale dobrze jest wiedzieć takie rzeczy na przyszłość! :)

   sty 25, 2019
  • Avatar
   ladymamma.pl

   Marzą mi się właśnie takie żaluzje w nowym domu! :)

   sty 25, 2019
  • Avatar
   Katarzyna

   Żaluzji co prawda nie mam, ale bardzo mi się podobają i kto wie, może w tym roku przyjdą małe zmiany w mieszkaniu :-)

   sty 25, 2019
  • Avatar
   Sklerotyczka

   Jak to jak? Po prostu wyczyścić

   sty 26, 2019
   • Avatar
    Domero.pl

    Umycie sznurka do żaluzji jest dosyć łatwe, jednak jeżeli zabrudzi się drabinka, to wtedy nie jest to takie proste :). Gdy mamy żaluzje w kolorze biały lub jasnym to wtedy zaczyna się kłopot, bo pożółknięte drabinki i sznurki bardzo rzucają się w oczy.

    sty 26, 2019

Zostaw odpowiedź