Dlaczego warto kupić rolety plisowane?
Dlaczego warto kupić rolety plisowane?

Dlaczego warto kupić rolety plisowane?

Nie od dzisiaj wiadomo, że okno bez odpowiedniej dekoracji będzie psuło cały wysiłek włożony w dekoracje wnętrza. Źle dobrana dekoracja okna może mieć wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Zanim przejdziemy do praktycznego omówienia zalet plis opiszemy zasadę działania tych osłon okiennych.

Sznurki do rolet plisowanych

Jak działają plisy?

Rolety plisowane to nic innego jak materiał złożony w harmonijkę przepleciony sznurkami i zaczepiony na aluminiowych rynnach. Banalnie proste? Oczywiście że tak, a jak funkcjonalne! Plisa jest niezwykle funkcjonalna, ponieważ może być dsłaniana/zaciągana od góry jak i od dołu. Dzięki swojej budowie możliwe jest także zastosowanie tych osłon do okien nietypowych czyli w kształcie trójkąta trapezu itd.

Przy wyborze dekoracji okiennej będziemy zwracać uwagę na: Wygląd wybranej przez nas osłony, funkcjonalność, żywotność oraz cenę. Każdy klient te kryteria bierze pod uwagę, jednak każdy przyporządkowuje im inną wagę. dla przykładu mężczyźni będą przywiązywać uwagę do funkcjonalności, żywotności i ceny. Z kolei kobiety będą zwracać uwagę głównie na wygląd oraz funkcjonalność w kontekście łatwości utrzymania osłony w czystości. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie "Czy warto wybrać rolety plisowane?"

Łatwość montażu rolet plisowanych

Montaż inwazyjny
Plisy to chyba jedne osłon okiennych, które można bardzo szybko zamontować. Oczywiście roletę mini także można zamontować szybko, ale przygotowanie i uzbrojenie mechanizmu oraz prowadzenia żyłkowego zajmuje jednak sporo czasu. Aby zamontować plisę wystarczy nam wkrętarka z wiertłem o średnicy 2 mm, wkrętak oraz wkręty do żaluzji. Po nawierceniu otworów wkręcamy kwadraciki wraz z wkrętami a następnie wsuwamy uchwyty ze sznurkami sterującymi. Demontaż jest równie prosty należy najpierw zsunąć uchwyty ze sznurkami z przykręconych wcześniej kwadracików. Po zdjęciu plisy z okna należy ją skręcić i przechowywać w suchym miejscu.

Montaż żaluzji plisowanych

Montaż bezinwazyjny

W przypadku plis montowanych bezinwazyjne montaż odbywa się jeszcze szybciej i nie potrzebujemy wiertarki ani śrubokręta. Wystarczy założyć uchwyty na ramę okienną i przymocować do nich plisę wsuwając w bezinwazyjne uchwyty.

Żaluzje plisowane w salonie

Czyszczenie żaluzji plisowanych

Większość z Pań będzie się zastanawiać jak taką roletę plisowaną można wyczyścić. Czasami producent materiałów dopuszcza pranie materiału po zdjęciu plis z okna można ją umieścić w wodzie z proszkiem i wyszorować tkaninę. Jednak nie każdy materiał można prać, ponieważ niektóre materiały mogą ulec skórczeniu.

Rodzaje materiałów

Jak wiadomo gama kolorystyczna jest naprawdę szeroka i z łatwością można dobrać kolor jaki nam się podoba. Materiały posiadają także ozdobne wzory czy zdobienia jak brokat itd. Jednak przy wyborze tkaniny warto jest zwrócić uwagę na przepuszczalność światła. Zaciemniające tkaniny są zazwyczaj droższe ponieważ są grubiej tkane lub posiadają wersję podgumowaną albo też w przypadku plis są podwójne. Podwójne tkaniny w przekroju wyglądają jak plaster miodu.

Jak naprawić plisy?

W roletach plisowanych zniszczeniu najczęściej mogę ulec: sznurek lub boczne zakończenia belki górnej lub dolnej. Wymiana bocznych zakończeń jest banalnie prosta, wystarczy wyciągnąć stare i włożyć nowe. W przypadku sznurka jest to nieco trudniejsze. Aby wymienić sznurek w plisie należy zdjąć ją z okna, następnie miejsca w których sznurki są zawiązane zaznaczyć flamastrem. Następnie na jednym końcu sznurka przypalamy nowo kupiony sznurek do plisy w naszym sklepie i przeciągamy po całej długości. Na końcu obcinamy i zawiązujemy. Jeżeli sznurek się przerwał, to musimy rozłożyć belki górną i dolną i przepleść samodzielnie w belkach i w tkaninie. 

Zobacz także:

Części do rolet plisowanych Części do rolet Części do żaluzji

Powiązane wpisy blogowe:

Jak wymienić sznurek w rolecie zewnętrznej Jak przykleić roletę do okna Jak naprawić żaluzje

Jak naprawić roletę wewnętrzną

2 Komentarze

  • Avatar
   Marcin

   Wyglądają fajnie. Ciekawy artykuł godny uwagi.

   lut 7, 2019
  • Avatar
   Michał C.

   Ja kupowałem plisy okienne dość nie dawno w sklepie internetowym. Chyba mają takie same modele co Wy... ;> Jeśli tak, to dajcie znać. Może macie lepszą cenę :D

   lis 20, 2020

Zostaw odpowiedź