Jak wymienić sznurek w rolecie plisowanej? domero.pl
Jak wymienić sznurek w rolecie plisowanej? domero.pl

Jak wymienić sznurek w rolecie plisowanej?

Zastanawiasz się jak wymienić sznurek w rolecie plisowanej? W Twoich plisach okiennych przetarł się sznurek i nie wiesz co z tym zrobić? W naszym artykule znajdziesz instrukcje krok po kroku jak wymienić sznurek w żaluzji plisowanej! Jeżeli instrukcja nie wystarczy to możesz wspomódz się filmem instruktażowym!

Pierwszy krok: Przygotuj się!

Do wymiana sznurka w plisie musimy się odpowiednio przygotować. Oprócz narzędzi potrzebna nam będzie plisa, którą musimy zdjąć z okna. Dodatkowo potrzebne będą nam:

 1. Nożyczki
 2. Nowy sznurek do plisy
 3. Długa igła

Drugi krok: Odmierz odpowiednią ilość nowego sznurka!

Aby odpowiednio wymierzyć sznurek musimy dodać wysokość do szerokości, przemnożyć dwukrotnie i dodać około 10%. Przykład obliczenia potrzebnej długości sznurka w plisie.


Mamy plise o wymiarach szerokość 60 cm, wysokość 120 cm
60cm + 120 cm = 180 cm * 2 = 360 * 10% = 396 cm

Teraz musimy uciąć drugi sznurek o takiej samej długości.

Sznurki do rolet plisowanych

Krok Trzeci: Zacznij procedurę wymiany sznurka

Następnie wysuwamy zaślepki aby dostać się do szyny w której przepleciony jest sznurek. Czynność powtarzamy dla dolnej szyny. Następnie wyciągamy taśmy maskujące z góry i z dołu. Kiedy mamy już oswobodzone sznurki możemy je wyciągnąć z plisy. Wyciągamy wszystkie sznurki z plisy.


Dwie części sznurka przeplatamy za dwa uchwyty(np. górne), które później wsuniemy na kwadraciki, pozostawione na oknie.
Następnie przystępujemy do procesu przeplecenia sznurka. W rezultacie będziemy mieli jeden uchwyty z dwoma końcami sznurka i drugi uchwyt z dwoma końcami. Czyli łącznie 4 sznurki. Jest to ważne ponieważ przyda nam się podczas przeplatania.

Musimy wyposażyć się w dosyć długą igłę, lub męczyć się ręcznie. Jeżeli mamy już igłę, to zaczynamy przeplatanie od dołu plisy. Przechodząc od zewnątrz przez zaślepkę a następnie przeplatając przez środkowy otwór. Przy przepleceniu przez środkowy otwór przechodzimy na drugą stronę plisy i zahaczamy sznurek za sprężynkę. Kolejno przekładamy sznurek od wewnętrznej strony szyny do przeciwległego boku przechodząc przez zaślepkę szyny na zewnątrz.

W efekcie końcowy zaczynamy przekładanie sznurka np w lewym górnym rogu plisy i kończymy w prawym dolnym. Następnie robimy to samo z drugą stroną plisy, zaczynając od góry, z prawej strony.Jako końcowy efekt, powinniśmy skończyć na dole z lewej strony.

Kolejno chwytamy drugi sznurek jednego z górnych uchwytów zaczynamy od dołu plisy od zewnętrznej strony np, od lewej i przeplatamy sznurek przez plastikowy maskujący uchwyt. Zahaczamy o sprężynę i przeplatamy sznurek przez pierwszy otwór od prawej wychodząc na górną stronę plisy i przeplatając sznurek przez prawie cała długość plisy, do prawego górnego końca.

Następnie bierzemy drugi sznurek z drugiego górnego uchwytu i przeplatamy zaczynając od zewnętrznej prawej dolnej strony plisy do środka, przeplatamy przez najbliższą sprężynkę i przechodzimy na drugą stronę dziurką najbardziej zbliżoną prawej stronie. Wychodzimy sznurkiem od góry plisy z lewej strony.

Kolejno przekładamy sznurek przez dwa dolne uchwyty, gdzie sznurki z lewego górnego uchwytu podwiązujemy w lewym dolnym uchwycie.To samo robimy z prawą stroną. Jak plisa będzie już wisiała z powrotem na oknie to odcinamy nadmiar sznurka. Wsuwamy plastikowe listwy maskujące dolną i górną szynę a na koniec dociskamy plastikowe zaślepki na końcach każdej z szyn plisy, po których ślizga się sznurek.

Krok Czwarty: Zamontuj roletę plisowaną z powrotem na oknie

Kiedy sznurki zostały prawidłowo przeplecione i plisa działa jak należy możemy przejść do etapu ponownego montażu plisy na oknie.

Film instruktażowy: Wymiana przeplatanie sznurka w rolecie plisowanej

Potrzebujesz filmu instruktażowego? Świetnie się składa bo możesz go zobaczyć na naszej stronie.

Zobacz także:

Części do rolet plisowanych Części do rolet Części do żaluzji

Powiązane wpisy blogowe:

Dlaczego warto kupić rolety plisowane? Jak przykleić roletę do okna Jak naprawić żaluzje

Jak naprawić roletę wewnętrzną

3 Komentarze

  • Avatar
   Janusz

   Z całym szacunkiem dla pana wymieniającego sznurki - wysokość + szerokość x4.
   Przydałaby się też instrukcja wymiany w mniejszych, dwutorowych plisach.
   Pozdrawiam Janusz !

   lis 25, 2020
   • Avatar
    Grażyna

    Bardzo pomocny filmik, bez niego byłoby ciężko. Mnie również interesuje instrukcja dla mniejszej rolety, dwutorowej. Pozdrawiam Grażyna.

    mar 25, 2021
  • Avatar
   Magda

   Bardzo dziekuje. Pomocne :) Bez instrukcji byloby ciezko ;)

   lut 22, 2021

Zostaw odpowiedź