Oddział Gdańsk

Przedsiębiorstwo MiD Grażyna i Piotr Majcher sp. j.
ul. Lucyny Herc 48
20-328 Lublin

tel.: 509 367 823 
e-mail: mid@rubikon.pl


Oddziały:

Białystok
Bydgoszcz
Gdańsk
Katowice
Kraków
Łódź
Olsztyn
Poznań
Rzeszów
Szczecin
Warszawa
Wrocław
Zielona Góra
Kielce
Opole

Powrót do formularza kontaktowego

Spis treści województwo Pomorskie, większe miasta:

• Informacje o Gdańsku

Domero w Gdańsk

Miasto na prawach powiatu zlokalizowane w Północnej Polsce nad morzem Bałtyckim. Miasto znajduje się na pobrzeżu Gdańskim i zajmuje powierzchnię 262 km2, wraz z Sopotem i Gdynią tworzy Trójmiasto. Gdańsk jest miastem o ponad tysiącletniej historii, które zamieszkuje ponad 460 tysięcy mieszkańców.

W mieście odbywają się największe na świecie międzynarodowe targi bursztynów. Podczas II wojny światowej Gdańsk został bardzo mocno zniszczony, jednak po wojnie miasto zostało odbudowane na wzór zabudowy przedwojennej. Do najważniejszych zabytków miasta zalicza się: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Wielki Młyn, Ratusz Starego Miasta, Pałac Opatów w Oliwie.
Miasto zostało podzielone na dzielnice: Oliwa, Przymorze, Osowa, Matarnia, Kokoszki, Brętowo, Jasień, Stogi, Nowy port, Wrzeszcz, Wyspa Sobieszewska, Rudnik, Chełm, Śródmieście, Olszynka, Orunia. Przez Gdańsk przebiegają drogi ekspresowe s6 i s7 i swój początek ma droga krajowa 91. Gdańsk od roku 1951 posiada dodatkowy transport wieloosobowy SKM, zostały uruchomione główne odcinki SKM takie jak Gdańsk Główny - Nowy Port, Wrzeszcz - Sopot, Sopot Gdynia. Gdańsk posiada największy w Polsce port morski, gdzie masa przeładunku wynosi około 17 mln ton rocznie.

• Gdynia

Domero w Gdyni

Drugie co do wielkości miasto województwa pomorskiego zlokalizowane na pobrzeżu Gdańskim. Liczba ludności miasta to około 246 tyś. mieszkańców, a powierzchnia wynosi 135 km2, wraz z Gdańskiem i Sopotem tworzą "Trójmiasto". Trzy miasta są ze sobą połączone i odpowiednio skomunikowane, dlatego też wykształciła się potoczna nazwa Trójmiasto. Miasto zostało podzielone na dzielnice, główne z nich to: Chwarzno, Dąbrowa, Wielki Kack, Witomino, Orłowo, Redłowo, Grabówek, Śródmieście, Cisowa, Podgórze, Obłuże, Chylonia, Demptowo.

• Słupsk

Domero w Słupsku

Słupsk, miasto to ma historycznie ważne znaczenie, gdyż było siedzibą Książąt Pomorskich, w mieście zachował się zamek Książąt, w ostatnim czasie został odrestaurowany. Liczba ludności miasta wynosi 92 tyś. mieszkańców, natomiast powierzchnia miasta wynosi 43km2. Słupsk został podzielony na osiedla: Bałtyckie, Śródmieście, Lasek południowy, Ryczewo, Słowińskie, Dolina stawów, Akademickie, Westerplatte, Nadrzecze, Niepodległości, Piastów. Jeżeli chodzi o transport kolejowy, to miasto pełni funkcję węzła komunikacyjnego między miejscowościami Ustka, Szczecinek, Koszalin, Szczecin, Gdynia. Transport drogowy to przede wszystkim dwie drogi krajowe: nr 21(Dretyń, Miastko, Trzebielno, Kobylnica, Ustka) oraz nr 6(Goleniów, Nowogard, Płoty, Karlino, Koszalin, Sławno, Lębork, Wejherowo, Gdynia).

• Tczew

Domero w Tczewie największy sklep z częściami do rolet i żaluzji

Tczew, jest jednym z najstarszych miast województwa pomorskiego, zlokalizowany jest nad rzeką Wisłą. Miasto zamieszkiwane jest przez ponad 59 tyś. mieszkańców, z kolei powierzchnia wynosi 22km2. Będąc w Tczewie warto jest zobaczyć most drogowy, który w pierwszej połowie XIX w. był największym mostem w Europie. Miasto zostało podzielone na osiedla: Bajkowe, Czyżykowow, Garnuszewskiego, Górki, Kolejarz, Malinowo, Prątnica, Staszica, Strzelnica, Suchostrzygi, Stare i Nowe Miasto. 

Główne drogi prowadzące do Tczewa to:

Droga krajowa nr 91 łącząca Gdańsk z Częstochową, wybrane miejscowości przez które przechodzi trasa (Czarlin, Gniew, Jeleń, Mała Karczma, Nowe Warlubie, Dolna Grupa, Nowe Marzy, Stolno, Łysonice, Toruń).

Droga Wojewódzka nr 224 (Sopieszno, Przetoczyno, Szemud, Łebno, Pomieczyno, Przodkowo, Kartuzy, Somonino, Egiertowo, Grabowska Huta, Nowa Karczma, Turze)

• Wejherowo

Domero w Wejherowie, ściernice, kołki, wkręty

Miasto zlokalizowane na granicy pojezierza Kaszubskiego, liczba ludności wynosi ponad 50 tyś. mieszkańców. Powierzchnia miasta wynosi 26km2. W Wejherowie znajduje się gmach Filharmonii Kaszubskiej "Wejherowiskie Centrum Kultury", będąc w tym pięknym mieście warto jest zwiedzić Park Majewskiego oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki.

Przez miasto przebiega droga wojewódzka numer 218 prowadząca przez miejscowości: (Gdańsk oliwa, Chwaszczno, Krokowa)

oraz droga krajowa nr. 6: (Goleniów, Nowogard, Płoty, Karlino, Siano, Sławno, Reda, Rumia, Pruszcz Gdański)

• Starogard Gdański

Domero w mieście Starogard Gdański

Miasto zlokalizowane w województwie pomorskim, w jego południowej części, liczące ponad 48 tyś. mieszkańców zamieszkujących ponad 25 km2. Starogard został podzielony na dzielnice: Centrum, Hermanowo, Kocborowo, Korytyba, Przylesie, Stadnina, Żabno, Łapiszew. Do zabytków w Starogardzie niewątpliwie można zaliczyć Basztę Gdańską, powstałą w 1325r oraz mury obronne, które zostały wzniesione nieco wcześniej niż baszta. Najwięksi pracodawcy w mieście to Zakłady Farmaceutyczne "Polpharma", Fabryka mebli Famos. 

Drogi krajowe oraz wojewodzkie:

22 (Gorzów Wielkopolski, Wałcz, Człuchów, Chojnice, Starogard, Malbork, Elbląg)

222 (Skórcz, Godziszewo, Trąbki Wielkie, Straszyn)

• Rumia

Domero w mieście Rumia

Miasto zlokalizowane w północnej części Polski, liczba mieszkańców wynosi ponad 46 tyś. Miasto nie posiada dostępu do morza, jednak znajduje się w pasie pobrzeża. Miasto zostało podzielone na dzielnice: os. Rajskie, Rumia Park, Kolejowa, Podgórne, Królewskie, Morelowe, Żeglarzy, Aleja Dębowa. W lipcu miasto organizuje cykl atrakcji pod nazwą "Lipiec w Rumii", gdzie w 2017 zaproszona była Ewa Chodakowska, która poprowadziła warsztaty fitness, oraz Marcin Gortat. W 2017 roku w Rumii gościł także Kamil Bednarek na światowym zjeździe Kaszubów.

• Chojnice

Domero w Chojnicach

Miasto zlokalizowane jest w południowej części województwa pomorskiego, na południe od Parku Narodowego "Bory Tucholskie". Miasto liczy ponad 39 tyś. mieszkańców, z kolei powierzchnia miasta to 21 km2.

• Malbork

Domero w Malborku

Miasto zlokalizowane w województwie pomorskim, liczące ponad 39 tyś. mieszkańców, powierzchnia miasto to 17km2. Na przełomie wieku XIII i XIV Malbork był stolicą Zakonu krzyżackiego. To właśnie w Malborku przebywał Mistrz Zakonu Krzyżackiego. 

• Kwidzyń

Domero w Kwidzyń

Miasto zlokalizowane w powiecie Kwidzyńskim, liczba ludności miasta wynosi ponad 38 tyś. mieszkańców, natomiast powierzchnia Kwidzynia to 21 km2. Do zabytków Kwidzynia niewątpliwie zaliczyć można zespół zamkowy składający się z Katedry św. Jana Ewangelisty, Zamek Krzyżacki w Kwidzynie. Do zabytków, które robią wrażenie zaliczyć można także gmach Poczty Polskiej, wybudowany w stylu Neogotyckim.

• Sopot

Domero w Sopot

Nadmorskie miasto o charakterze turystycznym, od maja do września miasto tętni życiem i przyjeżdżającymi z różnych zakątków Polski i Europy turystom. Sopot liczy ponad 38 tyś. mieszkańców. Miasto zlokalizowane tuż przy plaży, gdzie w sezonie letnim znajdziemy wielu plażowiczów. 

• Lębork

Domero w Lębork

Nie duże miasto zlokalizowane w powiecie Lęborskim nad rzeką Łebą. Od strony południowej graniczy z Puszczą Kaszubską. W Lęborku znajdziemy także zamek zakonu Krzyżackiego, gdzie obecnie mieści się Ratusz miejski.